Kleszcze i komary. Jak uchronić się przed insektami i chorobami, które przenoszą?
Kleszcze i komary: Jak uchronić się przed insektami i chorobami, które przenoszą?

 

Poznaj najeźdźców nocy - komary

Komar pospolity to niewielki owad, mierzący zaledwie kilka milimetrów, którego obecność zdradza charakterystyczne, irytujące brzęczenie. Komary występują zarówno w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, gdzie ich ukąszenia mogą prowadzić do poważnych chorób, takich jak żółta febra, gorączka Zika, gorączka Denga, jak i w klimacie umiarkowanym. W naszych szerokościach geograficznych ukąszenia komarów są zazwyczaj niegroźne, choć mogą powodować nieprzyjemne, swędzące bąble, które utrzymują się przez kilka dni. Komary są najbardziej aktywne w wysokich temperaturach (20-25 °C), które sprzyjają ich rozwojowi. Najczęściej można je spotkać w zacienionych miejscach o wysokiej wilgotności, takich jak okolice rzek, stawów i jezior. Samice komarów składają jaja w stojących zbiornikach wodnych, w tym także w zanieczyszczonych wodach, jak odstojniki ścieków. Turyści wypoczywający nad morzem są stosunkowo bezpieczni, ponieważ komary nie przepadają za słoną wodą. Nasza podatność na ukąszenia komarów zależy od wielu czynników, takich jak wydzielany zapach, temperatura ciała czy ilość wydychanego dwutlenku węgla, i jest indywidualna dla każdego organizmu. Ukąszenia są dziełem samic komarów, które potrzebują krwi ludzi i zwierząt do złożenia jaj.

Tajemniczy łowcy - kleszcze

Kleszcze to małe pajęczaki, które żywią się krwią ssaków, ptaków i gadów. Kleszcze mogą przenosić poważne choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu, co czyni je szczególnie niebezpiecznymi. Kleszcze są aktywne głównie w ciepłych miesiącach, od wiosny do jesieni, kiedy temperatura jest odpowiednia dla ich rozwoju. Najczęściej można je spotkać w wilgotnych, zacienionych miejscach, takich jak lasy, łąki i parki. Kleszcze wspinają się na rośliny i czekają, aż przejdzie obok nich potencjalny żywiciel, do którego mogą się przyczepić. Po przyczepieniu się do skóry, kleszcz wprowadza swoje szczęki głęboko w skórę żywiciela, co może trwać od kilku minut do kilku godzin. Kleszcze mogą pozostawać przyczepione przez kilka dni, podczas których żywią się krwią. W tym czasie mogą przenosić patogeny powodujące choroby. Aby zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcza, warto nosić długie rękawy i spodnie, stosować środki odstraszające oraz dokładnie sprawdzać ciało po powrocie z obszarów, gdzie kleszcze mogą występować.

Dlaczego ukąszenie komara swędzi?

Swędzące ślady na naszej skórze są wynikiem ukąszeń wyłącznie samic komarów, które potrzebują ludzkiej krwi jako źródła pożywienia. Ukąszenie komara swędzi z powodu reakcji naszego układu odpornościowego na substancje chemiczne zawarte w ślinie owada. Gdy komar przebija naszą skórę, aby dostać się do krwi, wprowadza niewielką ilość swojej śliny, która zawiera antykoagulanty zapobiegające krzepnięciu krwi. Nasz organizm reaguje na te obce substancje, uruchamiając odpowiedź immunologiczną. W wyniku tej reakcji uwalniana jest histamina, która powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepuszczalności naczyń włosowatych. To prowadzi do powstania stanu zapalnego, a co za tym idzie – charakterystycznego obrzęku i świądu w miejscu ukąszenia.

Naturalne sposoby na komary

Jeśli szukasz alternatywy dla chemicznych środków odstraszających komary, warto zwrócić uwagę na naturalne metody. Komary unikają roślin wydzielających specyficzne zapachy i zawierających olejki eteryczne. Do takich roślin należą: kocimiętka, bodziszek cuchnący, plektrantus koleusowaty, mirt oraz bardziej popularne – bazylia, pelargonia, mięta i liście pomidora.

Olejki eteryczne, takie jak migdałowy, sosnowy, waniliowy, eukaliptusowy, anyżowy czy cytrynowy, również skutecznie odstraszają komary. Możesz je stosować bezpośrednio na skórę lub przygotować domowy spray, mieszając je z wodą. Innym naturalnym sposobem jest użycie cebuli. Pokrojona w krążki cebula, pozostawiona na parapecie, wydziela intensywny zapach, który jest nieprzyjemny dla komarów. Podobne właściwości mają ocet oraz terpentyna.

Sposoby na łagodzenie ukąszeń komarów

Mimo wielu dostępnych metod, trudno jest całkowicie uniknąć ukąszeń komarów. Co zrobić, gdy już pojawi się swędzący, czerwony bąbel? W takiej sytuacji pomocne są żele łagodzące skutki ukąszeń komarów. Można także sięgnąć po naturalne środki, takie jak okłady z natki pietruszki, plasterki cytryny, cebuli lub ziemniaka, oraz liście białej kapusty. Skuteczne mogą być również olejek eukaliptusowy, roztwór soli (1 łyżeczka na ok. 250 ml wody) lub roztwór z tabletek aktywnego węgla. Ponadto, kompresy z lodu, torebka zaparzonej herbaty lub odrobina pasty do zębów zawierającej mentol mogą pomóc w złagodzeniu objawów.

Co odstrasza kleszcze?

Kleszcze są nie tylko uciążliwe, ale także mogą przenosić poważne choroby, dlatego warto stosować środki odstraszające, które zmniejszą ryzyko ukąszenia. Istnieje kilka skutecznych sposobów na odstraszanie kleszczy.

Jednym z nich są spraye na kleszcze, które zawierają DEET lub permetrynę. Te substancje aplikowane na skórę lub ubrania mogą znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo ukąszenia podczas aktywności na świeżym powietrzu. Niektóre olejki eteryczne, takie jak olejek z lawendy, eukaliptusa czy mięty pieprzowej, mogą działać odstraszająco na kleszcze. Można je aplikować na skórę lub ubrania przed wyjściem na spacer. Warto także zadbać o odpowiednią garderobę. Noszenie długich spodni, długich rękawów oraz nakrycia głowy może zmniejszyć ryzyko kontaktu z kleszczami, które często czekają w wysokiej trawie i zaroślach.

Dzięki tym środkom możemy zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcze i cieszyć się spokojnymi spacerami oraz innymi aktywnościami na świeżym powietrzu.

Jak usunąć kleszcza?

Kleszcza należy usuwać wyłącznie mechanicznie, używając wąskich szczypczyków, którymi chwytamy go jak najbliżej skóry. Kleszcza wyciągamy ze stałą siłą wzdłuż osi wkłucia, unikając ruchów obrotowych, które mogą prowadzić do oderwania lub zmiażdżenia jego ciała. Po usunięciu kleszcza miejsce ukąszenia trzeba przemyć środkiem dezynfekującym, a ręce dokładnie umyć. Nie wolno przypalać kleszcza ani smarować go tłustymi substancjami, lakierem do paznokci, alkoholem czy benzyną. Takie metody mogą co prawda zabić kleszcza i spowodować jego odpadnięcie, ale zanim to nastąpi, owad może wydzielić większą ilość materiału zakaźnego, co zwiększa ryzyko zachorowania na boreliozę, jeśli jest zakażony.

 

Lista Top 10, czyli co jest dobre na komary i kleszcze w drogerii Moja.pl:

  1.     BROS spray na komary i kleszcze 50% DEET
  2.     Moskine płyn na komary, kleszcze i meszki 50% DEET
  3.     BROS roll-on na komary i kleszcze 25% DEET
  4.     Mugga repelent roll-on na komary i kleszcze 20% DEET
  5.     BROS płyn na komary i kleszcze
  6.     Expel płyn na komary i kleszcze
  7.     Moskine spray na komary, kleszcze i meszki
  8.     Expel elektro płyn na komary
  9.     BROS karta do usuwania kleszczy
  10.     ACERBI test na borelioze
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium