Kosmetyki do opalania
Kosmetyki do opalania to specjalistyczne produkty stosowane w celu ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV podczas ekspozycji na słońce. Zawierają one filtry UV, które mogą być chemiczne lub mineralne, blokujące lub rozpraszające promienie UVA i UVB. W ich skład wchodzą również substancje nawilżające i odżywcze, które pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji. Dostępne są w różnych formach, takich jak kremy, balsamy, spraye czy olejki, a także w różnych poziomach ochrony SPF, pozwalających dostosować ochronę do indywidualnych potrzeb.
Kategorie
Producent
Cena
-
od
do
Nowość
49,99 zł
64,99 zł
69,99 zł
69,99 zł
69,99 zł
97,99 zł
34,99 zł
19,99 zł
15,79 zł
25,99 zł
17,79 zł
29,79 zł
29,99 zł
31,99 zł
32,99 zł
18,99 zł
34,79 zł
30,79 zł
28,99 zł
54,99 zł
58,99 zł
51,99 zł
14,79 zł
49,99 zł
56,99 zł
Kosmetyki do opalania – czy ich stosowanie to konieczność?
Dłuższe dni w lecie dają szansę na przyjemny odpoczynek na świeżym powietrzu, który często wiąże się z opalaniem. Ale nawet zwykłe spacery w ciągu dnia sprawiają, że skóra ulega ekspozycji na promieniowanie UV. O ile to właśnie dzięki temu możliwa jest naturalna produkcja witaminy D przez ludzki organizm, o tyle zbyt długie przebywanie na słońcu może prowadzić do problemów zdrowotnych i nie tylko. Przede wszystkim skóra po długotrwałej i regularnej ekspozycji może stawać się przesuszona. Jednocześnie wpływ UV przyspiesza proces jej starzenia się, może także ją uszkadzać, np. w przypadku powstania oparzeń. Promieniowanie może również przyczyniać się do rozwoju nowotworów skóry.
Dlatego tak istotne jest sięganie po odpowiednie produkty, które pomagają zapewnić prawidłową ochronę w lecie i nie tylko. W tym celu można wybrać balsamy i kremy do opalania, które w swoim składzie posiadają filtry blokujące lub redukujące działanie promieni UV. Tym samym zapobiegają one wielu negatywnym następstwom ekspozycji, jeśli są odpowiednio stosowane. Co ważne ich stosowanie zaleca się osobom w każdym wieku. Tego typu produkty przeznaczone są zarówno dla najmłodszych, redukując ryzyko powstawania poparzeń ich wrażliwej skóry, jak i osobom dorosłym oraz starszym.
Skład i działanie balsamów i kremów do opalania
Ze względu na duży wybór produktów do opalania, warto wiedzieć czym się one różnią. Kwestią jest tutaj przede wszystkim rodzaj zastosowanych w nich filtrów. Wyróżniamy ich dwie podstawowe kategorie: filtry fizyczne (mineralne) oraz chemiczne. Oba typy wykazują się wysoką skutecznością.
W roli pierwszych z nich wykorzystuje się najczęściej Dwutlenek tytanu lub tlenek cynku. Zazwyczaj zawierające je kosmetyki do opalania mają nieco cięższą konsystencję, chociaż nie jest to już regułą ze względu na coraz nowocześniejsze technologie produkcyjne. Warto też pamiętać, że produkty zawierające filtry mineralne mogą mieć tendencję do bielenia, jednak jednocześnie nie wykazują wysokiego potencjału uczulającego.
Jeśli natomiast chodzi o filtry chemiczne, tu stosowany jest szereg substancji. Niektóre z nich mogą uczulać, stąd przed zakupem konieczność upewnienia się, że nie jest się wrażliwym na żadną z nich. Ich niewątpliwą zaletą są lżejsze formuły, którymi charakteryzują się zawierające je balsamy do opalania, brak problemów z pozostawianiem białej warstwy i stosunkowo szybkie wchłanianie. Niektórzy producenci stosują również składy mieszane, korzystając z zalet obu rodzajów filtrów.
Filtry chemiczne i mineralne różnią się przy tym sposobem działania. Pierwsze pochłaniają docierające do skóry promieniowanie, drugie natomiast poza właściwościami pochłaniającymi, także odbijają UV. Należy przy tym zaznaczyć, że oba rodzaje wykazują się bardzo wysoką skutecznością, muszą również spełniać obowiązujące normy bezpieczeństwa.
SPF w kosmetykach do opalania – co to?
Oznaczeniem stosowanym na produktach z filtrami znajdują się oznaczenia SPF. Rozwinięciem skrótu jest sun protection factor, czyli wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Łatwo też zauważyć, że kosmetyki do opalania zazwyczaj posiadają skład zapewniający taką ochronę na poziomie powyżej 20 SPF. Jednak warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są produkty o różnych wskaźnikach określanych stopniami ochrony.
Stosunkowo rzadko spotykane są wyroby o słabym (2-6 SPF) i średnim (8-12 SPF) stopniu. Nieco częściej spotkać można produkty o wysokim SPF 15-25. Zaleca się jednak, aby kremy i balsamy do opalania odznaczały się bardzo wysokim stopniem ochrony na poziomie 30-50 SPF, a nawet powyżej 50. Niższe oznaczenia obecnie można spotkać nawet na kosmetykach do codziennej pielęgnacji, a także makijażu.
Co jednak oznaczają liczby określające stopień ochrony? Liczba pokazuje stosunek ilości promieniowania powodującej oparzenia na skórze z zastosowanym filtrem do ilości promieniowania wywołującego takie same oparzenia na skórze bez nałożonego filtra. W przypadku SPF 50 jest to więc aż pięćdziesięciokrotnie większa ilość. Oczywiście wskaźnik ten dotyczy produktu prawidłowo stosowanego oraz regularnie reaplikowanego.
Rodzaje kosmetyków do opalania
W Moja.pl dostępnych jest wiele rodzajów produktów z filtrami przeciw promieniowaniu UV. Różnią się one formą oraz przeznaczeniem. Lżejsze kremy do opalania idealnie nadają się do twarzy i ciała, dostępne są jednak również nieco cięższe emulsje, które często wykazują stosunkowo wysoką wodoodporność, więc idealnie spisują się podczas aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Popularne są także spraye, które charakteryzuje wygoda użytkowania i szybkość nanoszenia na skórę.
Coraz popularniejsze są również produkty w formie sztyftów. W tej formie można dostać np. balsamy do ust, czy wyroby przeznaczone do skóry delikatnych obszarów na ciele, gdzie dokładne rozprowadzanie tradycyjnych balsamów i kremów może być problematyczne. Nadal popularne są także olejki. Te często odznaczają się ochroną nieco poniżej 30 SPF, dzięki czemu pozwalają szybciej uzyskać efekt złocistej opalenizny.
Warto przy tym pamiętać, że kosmetyki do opalania są także produkowane w wersjach przystosowanych do różnego typu skóry. Dlatego też zarówno osoby z wrażliwą skórą czy alergicy mogą znaleźć odpowiednie preparaty dla siebie. Wiele z nich jest dodatkowo wzbogacana w substancje o działaniu łagodzącym i silnie nawilżającym, co pomaga utrzymać odpowiednią elastyczność naskórka i chroni przed jego przesuszaniem – są one często również składnikami środków do pielęgnacji już opalonej skóry. Niektóre posiadają także w składach dodatkowe związki znane ze swojego działania przeciwstarzeniowego.
Jak prawidłowo aplikować kremy i balsamy do opalania?
Aby uzyskać optymalny efekt ochronny w przypadku stosowania kosmetyków do opalania, najważniejsza jest ich prawidłowa aplikacja. Przed użyciem, konieczne jest więc dokładne zapoznanie się z zaleceniami producenta. Zazwyczaj produkty te powinny być nakładane na oczyszczoną i suchą skórę przed wyjściem z domu. Co ważne niektóre mogą wymagać aplikacji nawet na kilkadziesiąt minut przed opuszczeniem pomieszczenia, aby zapewnić właściwy poziom ochrony. Warto również zapoznać się z możliwością ich stosowania pod makijaż, niektóre mogą bowiem wykazywać niższą skuteczność w połączeniu z innymi kosmetykami lub wpływać na ich aplikację czy efekt wizualny po ich nałożeniu.
Kolejną istotną kwestią jest reaplikacja kosmetyków do opalania. Ze względu na charakterystykę działania, należy pamiętać, że nie chronią one w stu procentach przed promieniowaniem, a z czasem mogą się ścierać, spływać wraz z wodą lub potem i po prostu tracić skuteczność. Dlatego konieczne jest powtarzanie ich nakładania w ciągu dnia. Zazwyczaj zaleca się robić to co ok. 2 godziny, warto jednak sprawdzić zalecenia producenta konkretnego kremu lub balsamu do opalania.
Kiedy stosować kosmetyki do opalania?
Produkty z filtrami do niedawna kojarzone były głównie z okresem letnim i wakacjami w ciepłych krajach, jednak wraz z rosnącą świadomością zmieniają się również nawyki dotyczące ich stosowania. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak promieniowanie UV wpływa na skórę i zdrowie. Oczywiście balsamy do opalania z bardzo wysokim stopniem ochrony przeciwsłonecznej nadal wykorzystuje się głównie w miesiącach letnich. To właśnie w tym okresie, zwłaszcza w godzinach pomiędzy 11 a 15 jest się najbardziej narażonym na działanie promieniowania słonecznego.
Jednak coraz więcej osób stosuje również kremy do opalania na co dzień – przez cały rok. Bardzo często, jesienią, zimą i wiosną wybierane są w tym celu wyroby oznaczone stopniem ochrony pomiędzy 15 a 30 SPF. Wykorzystuje się je jako formę ochrony w codziennej pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Coraz więcej firm kosmetycznych dodaje również filtry do kosmetyków takich jak podkłady do makijażu i kremy nawilżające. Stosunkowo łatwo więc dobrać produkty dopasowane do indywidualnych nawyków pielęgnacyjnych i trybu życia.
Nie ma przy tym minimalnego wieku, od którego powinno się sięgać po produkty chroniące przed słońcem. Już skóra niemowląt potrzebuje w tym zakresie odpowiedniej i dopasowanej do jej wymagań osłony. Kremy i balsamy często pomijane są przez osoby starsze, jednak one również narażone są na szkodliwe działanie UV, warto więc pamiętać o doborze właściwego kosmetyku także dla nich.
Odpowiednie balsamy i kremy do opalania – jak wybrać?
Ze względu na liczbę dostępnych produktów, wybór odpowiedniego może wydawać się trudny. Najważniejszym krokiem jest określenie, czego potrzebuje skóra oraz jaki tryb życia się prowadzi lub w jakich warunkach stosowany będzie produkt. Dla osób o skórze wrażliwej i ze skłonnością do alergii ważne jest wybieranie kosmetyków łagodnych, które w składzie nie zawierają mogących uczulać substancji. W przypadku występowania chorób skórnych, konieczna może się okazać wizyta u dermatologa, który pomoże w określeniu najlepiej odpowiadającego typu produktów.
Osoby z bardzo jasną karnacją, u których łatwo o oparzenia słoneczne zdecydowanie powinny sięgać po wyroby odznaczające się najwyższymi stopniami ochrony i posiadające w składzie dodatki łagodzące. Natomiast w przypadku skóry przesuszającej się, warto zwrócić uwagę na zawartość składników o działaniu silnie nawilżającym. Dla osób bojących się efektu świecenia i ze skórą skłonną do przetłuszczania można natomiast znaleźć kosmetyki z dodatkami matującymi.
W przypadku osób dobierających produkt z myślą o wakacjach, dobrym pomysłem może być postawienie na wyrób wodoodporny. Tego typu kosmetyki zapewniają ochronę przed promieniowaniem nawet w trakcie intensywnej aktywności fizycznej, podczas uprawiania sportów wodnych czy zabawy w morzu lub jeziorze. Konieczna może być jednak ich częstsza reaplikacja, aby utrzymać wysoką skuteczność.
Zawsze przy tym należy pamiętać o przestrzeganiu zaleceń producenta. Tylko w ten sposób można zapewnić sobie odpowiedni poziom ochrony i zminimalizować ryzyko poparzeń, a także ewentualnych uszkodzeń skóry i problemów zdrowotnych. Warto również mieć na uwadze, że nawet stosując kosmetyki do opalania, długotrwałe przebywanie na słońcu nie jest zalecane. Regularne przerwy w ekspozycji i dbanie o prawidłowe nawodnienie są więc wskazane.