Poradnik składników: co powinno się znaleźć w Twoich kosmetykach?
Poradnik składników: co powinno się znaleźć w Twoich kosmetykach?

Parabeny – konserwanty pod lupą

Parabeny to grupa konserwantów, które od dziesięcioleci są używane w przemyśle kosmetycznym do przedłużania trwałości produktów poprzez zapobieganie wzrostowi bakterii, drożdży, grzybów i pleśni. Chociaż są one skuteczne w swojej roli i uznawane za bezpieczne przez wiele agencji regulacyjnych, takich jak FDA (Food and Drug Administration) czy EMA (European Medicines Agency), wywołują one także kontrowersje. Mimo że często spotykają się z negatywnymi ocenami, nie są uznawane za substancje rakotwórcze. W niskich stężeniach, jakie występują w kosmetykach, nie mają wpływu na równowagę hormonalną. Osoby z wrażliwą skórą mogą doświadczać reakcji alergicznych na parabeny. Najczęściej używane w kosmetykach parabeny to metyloparaben, etyloparaben, propyloparaben i butyloparaben, które należą do najlepiej zbadanych substancji w swojej kategorii. Dopuszczalne stężenia tych składników nie mogą przekraczać 0,8% dla mieszaniny parabenów i 0,4% dla pojedynczego związku – 0,4%. W odpowiedzi na obawy, wielu producentów zaczęło oferować produkty "bez parabenów", co jest często wykorzystywane jako argument marketingowy. Alternatywne konserwanty, takie jak fenoksyetanol czy etyloheksylogliceryna, są coraz częściej stosowane, choć i one mają swoich zwolenników oraz przeciwników.

Sulfaty – czy są takie złe, jak się mówi?

Sulfaty, takie jak laurylosiarczan sodu (SLS) i lauretosiarczan sodu (SLES) to sole siarczanów alkoholi tłuszczowych. Są popularnymi składnikami w produktach do pielęgnacji, takich jak szampony, żele pod prysznic czy pasty do zębów. Ich główną rolą jest tworzenie piany, która pomaga usunąć brud i tłuszcz z powierzchni skóry i włosów. Jednakże, sulfaty są często krytykowane za ich potencjalne działanie drażniące, szczególnie u osób z wrażliwą skórą lub problemami dermatologicznymi. Chociaż badania potwierdzają, że sulfaty mogą powodować podrażnienia i przesuszenie skóry, ważne jest, aby zrozumieć, że nie każdy reaguje na nie w ten sam sposób. Efekt drażniący zazwyczaj pojawia się, gdy używane są czyste formy SLS w wysokich stężeniach i przy długotrwałym kontakcie ze skórą. W kosmetykach, SLS jest zazwyczaj łączony z innymi, łagodniejszymi substancjami myjącymi, co eliminuje jego drażniące działanie. U osób z wrażliwą skórą, egzemą czy łuszczycą, sulfaty mogą one nasilać objawy. Jednakże w produktach przeznaczonych do skóry problematycznej, zazwyczaj nie znajdują zastosowania. W odpowiedzi na rosnące obawy konsumentów, producenci oferują coraz więcej produktów bezsulfatowych, które są uważane za łagodniejsze dla skóry i włosów, dostarczając alternatywę dla osób poszukujących delikatniejszych opcji pielęgnacyjnych.

Silikony – gładkość kosztem zdrowia?

Silikony są szeroko stosowane w kosmetykach, szczególnie w produktach do pielęgnacji włosów i skóry, gdzie zapewniają gładkość, blask i efekt "zapełnienia". Są cenione za ich zdolność do tworzenia ochronnej bariery, która zatrzymuje wilgoć i wygładza powierzchnię skóry czy włosów. Krytycy silikonów argumentują, że mogą one prowadzić do "zatykania" skóry i włosów, co oznacza, że naturalne oleje i pot nie są w stanie się wydostać, co może prowadzić do zanieczyszczeń i pogorszenia stanu skóry lub włosów. Ponadto, silikony są trudne do usunięcia, co wymaga użycia silniejszych detergentów, co z kolei może prowadzić do dodatkowego przesuszenia i podrażnienia. Mimo tych obaw, wiele osób nadal ceni sobie efekty stosowania silikonów, zwłaszcza w produktach do stylizacji włosów, gdzie mogą one pomóc w osiągnięciu gładkości i połysku. Ważne jest, aby każdy indywidualnie ocenił, jak jego skóra i włosy reagują na produkty zawierające silikony i wybrał te, które najlepiej odpowiadają jego potrzebom.

Alkohole w kosmetykach – nie taki diabeł straszny?

Alkohole w kosmetykach często budzą kontrowersje, ale warto zrozumieć, że nie wszystkie alkohole są sobie równe. W kosmetyce rozróżniamy głównie dwa typy alkoholi: proste alkohole (jak etanol) i tłuszczowe alkohole (jak cetyl alcohol czy stearyl alcohol). Proste alkohole mogą działać wysuszająco i drażniąco, szczególnie na wrażliwą skórę, ponieważ mają tendencję do rozpuszczania olejów naturalnie występujących na powierzchni skóry. Jednakże, są one również cenione za swoje właściwości antyseptyczne i są często używane w produktach do dezynfekcji skóry. Z drugiej strony, tłuszczowe alkohole są znacznie łagodniejsze. Są one emolientami, co oznacza, że pomagają zmiękczać i nawilżać skórę, a także stabilizować emulsje w kremach i balsamach. Produkty zawierające tłuszczowe alkohole są zazwyczaj dobrze tolerowane przez większość typów skóry, włączając w to skórę suchą i wrażliwą.

Peptydy i antyoksydanty – superbohaterowie kosmetyczni

Peptydy i antyoksydanty to prawdziwi bohaterowie w świecie kosmetyków, zwłaszcza tych anty-aging. Peptydy są krótkimi łańcuchami aminokwasów, które mogą pełnić funkcje sygnalizacyjne w skórze, stymulując produkcję kolagenu i elastyny, co przyczynia się do zwiększenia jędrności i elastyczności skóry. Dzięki tym właściwościom, peptydy są często wykorzystywane w serum i kremach przeciwzmarszczkowych. Antyoksydanty, takie jak witamina C, witamina E, czy beta-karoten, walczą z wolnymi rodnikami – niestabilnymi cząsteczkami, które mogą uszkadzać komórki skóry, przyspieszając proces starzenia. Antyoksydanty pomagają chronić skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV i zanieczyszczenie środowiska, co czyni je niezbędnymi składnikami w kosmetykach ochronnych i regenerujących. Stosowanie produktów zawierających peptydy i antyoksydanty może znacząco poprawić wygląd i kondycję skóry, czyniąc ją bardziej promienną, młodszą i zdrowszą. Dlatego też, są one uważane za superbohaterów w dziedzinie pielęgnacji skóry.

Wybór kosmetyków to nie tylko kwestia preferencji osobistych, ale także świadomości składników i ich wpływu na zdrowie oraz środowisko. A Ty wiesz jakich substancji używasz podczas codziennej pielęgnacji?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium