Olejowanie włosów krok po kroku: Najlepsze techniki i efekty
Olejowanie włosów krok po kroku: Najlepsze techniki i efekty

 Czym polega olejowanie włosów?

Olejowanie włosów to zabieg, który zdobywa coraz większą popularność wśród osób dbających o pielęgnację włosów. To jedna z najskuteczniejszych metod pielęgnacji, która pomaga wzmocnić, nawilżyć i poprawić wygląd włosów. Dzięki regularnemu stosowaniu odpowiednich olejów, można uzyskać zdrowe, błyszczące i mocne włosy.  czerpać.

Regularne olejowanie włosów przynosi liczne korzyści, takie jak zmniejszenie wypadania włosów, poprawa elastyczności i blasku włosów oraz ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi i termicznymi. Olejowanie włosów może również pomóc w przypadku problemów ze skórą głowy, takich jak suchość, łupież czy podrażnienia.

Korzyści z olejowania włosów

Korzyści z olejowania włosów są liczne i zróżnicowane. Oto niektóre z najważniejszych:

 • Nawilżenie i odżywienie: Oleje dostarczają włosom niezbędnych składników odżywczych, które nawilżają i wzmacniają włosy, zapobiegając ich łamliwości i suchości.
 • Ochrona: Olejowanie tworzy na powierzchni włosa warstwę ochronną, która chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenia, promieniowanie UV czy wysoka temperatura.
 • Poprawa wyglądu: Olejowanie włosów może sprawić, że będą one bardziej lśniące, gładkie i miękkie w dotyku. Efekty olejowania włosów są zauważalne już po kilku zabiegach.
 • Zdrowa skóra głowy: Olejowanie skóry głowy pomaga w walce z problemami skórnymi, takimi jak suchość, łupież czy podrażnienia. 

Jak często olejować włosy?

Częstotliwość olejowania włosów zależy od ich rodzaju i kondycji. W przypadku włosów suchych i zniszczonych, olejowanie może być wykonywane nawet 2-3 razy w tygodniu. Dla włosów normalnych lub przetłuszczających się, wystarczy raz w tygodniu. Ważne jest, aby obserwować reakcję włosów na zabieg i dostosować częstotliwość olejowania do ich indywidualnych potrzeb.

Olejowanie włosów na sucho czy na mokro?

Olejowanie włosów na sucho

Olejowanie włosów na sucho polega na nakładaniu kosmetyku na suche włosy. Ta metoda jest szczególnie polecana dla osób z włosami niskoporowatymi, które mają trudności z wchłanianiem wilgoci. Olejowanie włosów pozwala lepiej przenikać składnikom odżywczym do wnętrza włosa.

Olejowanie włosów na mokro

Olejowanie włosów na mokro to technika, w której olej nakłada się na wilgotne włosy. Jest to metoda odpowiednia dla włosów wysokoporowatych, które łatwiej chłoną wilgoć i składniki odżywcze. Olejowanie włosów na mokro może również pomóc w domknięciu łusek włosa, co zapobiega utracie wilgoci i sprawia, że włosy są bardziej gładkie i lśniące.

Który olej do włosów wybrać?

Wybór oleju do włosów zależy od ich rodzaju i potrzeb. Oto kilka popularnych:

 • Olej kokosowy: Doskonały do włosów niskoporowatych, działa nawilżająco i wzmacniająco, pomaga w walce z łupieżem.
 • Olej arganowy: Idealny do włosów suchych i zniszczonych, nawilża, regeneruje i chroni przed uszkodzeniami.
 • Olej rycynowy: Wspomaga porost włosów, wzmacnia cebulki i zapobiega wypadaniu włosów.
 • Olej z pestek winogron: Lekki olej, który dobrze się wchłania, polecany do włosów przetłuszczających się i normalnych.
 • Olej ze słodkich migdałów: Nawilża i odżywia włosy, idealny do włosów suchych i delikatnych.

Jak nałożyć olej na włosy krok po kroku

Olejowanie włosów krok po kroku może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednimi wskazówkami jest to prosty proces:

 1. Wybierz odpowiedni olej: Dobierz go do rodzaju i potrzeb swoich włosów.
 2. Nałóż olej na włosy: Nałóż go na dłonie i delikatnie wmasuj w całą długość włosów, zaczynając od końcówek. Możesz również nałożyć kosmetyk na skórę głowy, aby poprawić jej kondycję.
 3. Pozostaw na włosach: Pozostaw go na włosach na co najmniej 30 minut. W przypadku bardzo suchych i zniszczonych włosów, można trzymać na włosach nawet całą noc.
 4. Zmyj olej z włosów: Umyj włosy szamponem, aby usunąć nadmiar kosmetyku. W razie potrzeby, umyj włosy dwukrotnie.

Olejowanie włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate mają ściśle przylegające łuski, co utrudnia wchłanianie wilgoci i składników odżywczych. Dlatego olejowanie włosów niskoporowatych wymaga lekkich olejów, które łatwo się wchłaniają, takich jak kokosowy czy z pestek winogron. Najlepiej olejować włosy na sucho, aby składniki odżywcze mogły przeniknąć do wnętrza włosa.

Olejowanie włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate mają rozchylone łuski, co sprawia, że łatwo wchłaniają wilgoć, ale równie szybko ją tracą. Olejowanie włosów wysokoporowatych wymaga cięższych olejów, takich jak arganowy czy rycynowy. Olejowanie włosów na mokro jest bardziej efektywne, ponieważ pomaga zamknąć łuski włosa i utrzymać wilgoć wewnątrz.

Olejowanie włosów na noc

Olejowanie włosów na noc to doskonała metoda dla osób z bardzo suchymi i zniszczonymi włosami. Nałóż olej na włosy przed snem i pozostaw go na całą noc, aby składniki odżywcze miały czas na dogłębne wniknięcie w strukturę włosa. Rano umyj włosy szamponem, aby usunąć nadmiar olejku.

Olejowanie z odżywką

Olejowanie włosów na odżywkę to technika, która łączy zalety obu produktów, dostarczając włosom dodatkowych składników odżywczych i nawilżenia. Olejowanie na odżywkę to metoda polegająca na nałożeniu odżywki na włosy przed nałożeniem oleju. Dzięki temu włosy są najpierw nawilżane i odżywiane przez odżywkę, a następnie zabezpieczane olejem, który zatrzymuje wilgoć i składniki odżywcze wewnątrz włosa. To idealne rozwiązanie dla osób z suchymi i zniszczonymi włosami, które potrzebują intensywnej pielęgnacji.

Regularne olejowanie włosów na odżywkę przynosi liczne korzyści, takie jak zmniejszenie łamliwości włosów, poprawa ich elastyczności i blasku oraz ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi i termicznymi. Olejowanie na odżywkę może również pomóc w przypadku problemów ze skórą głowy, takich jak suchość czy łupież.

Częstotliwość olejowania włosów na odżywkę zależy od rodzaju i kondycji włosów. W przypadku włosów suchych i zniszczonych, olejowanie można wykonywać nawet 2-3 razy w tygodniu. Dla włosów normalnych lub przetłuszczających się, wystarczy raz w tygodniu. Ważne jest, aby obserwować reakcję włosów na zabieg i dostosować częstotliwość olejowania do ich indywidualnych potrzeb.

Zmywanie oleju z włosów

Zmywanie oleju z włosów może być trudne, szczególnie jeśli używasz tych ciężkich kosmetyków. 

 • Użyj delikatnego szamponu: Wybierz szampon, który dokładnie oczyści włosy, ale nie przesuszy ich.
 • Dwukrotne mycie: Jeśli po pierwszym myciu włosy są nadal tłuste, umyj je szamponem po raz drugi.
 • Użyj odżywki: Po umyciu włosów szamponem, nałóż odżywkę, aby przywrócić włosom nawilżenie i miękkość.
 

Jakich błędów unikać podczas olejowania włosów?

Olejowanie włosów to skuteczna metoda pielęgnacji, ale aby osiągnąć najlepsze efekty, należy unikać pewnych błędów. Oto najczęstsze z nich:

Używanie nieodpowiedniego oleju

Błąd: Wybór oleju nieodpowiedniego do rodzaju włosów może prowadzić do obciążenia lub braku pożądanych efektów. Jak unikać: Dobierz olej do rodzaju i potrzeb swoich włosów. Na przykład:

 • Włosy niskoporowate: Lekkie oleje, takie jak kokosowy czy z pestek winogron.
 • Włosy wysokoporowate: Cięższe oleje, takie jak arganowy czy rycynowy.

Nakładanie zbyt dużej ilości oleju

Błąd: Zbyt duża ilość oleju może obciążać włosy, sprawiając, że będą wyglądać na przetłuszczone i matowe. Jak unikać: Stosuj umiarkowaną ilość oleju, zazwyczaj wystarczy kilka kropel, które równomiernie rozprowadzisz na całej długości włosów.

Nakładanie oleju na brudne włosy

Błąd: Olejowanie brudnych włosów może zamknąć zanieczyszczenia i sebum wewnątrz włosa, co utrudnia wchłanianie składników odżywczych. Jak unikać: Umyj włosy przed olejowaniem, aby usunąć zanieczyszczenia i nadmiar sebum.

Zbyt krótkie trzymanie oleju na włosach

Błąd: Zbyt krótkie trzymanie oleju na włosach nie pozwala składnikom odżywczym wniknąć w głąb włosa. Jak unikać: Pozostaw olej na włosach przez co najmniej 30 minut, a dla intensywniejszego efektu możesz zostawić go na całą noc.

Niewłaściwe zmywanie oleju

Błąd: Niewłaściwe zmywanie oleju może prowadzić do obciążenia włosów i problemów z przetłuszczaniem. Jak unikać: Umyj włosy delikatnym szamponem, aby dokładnie usunąć nadmiar oleju. W razie potrzeby, umyj włosy dwukrotnie.

Stosowanie oleju na mokre włosy (jeśli nie jest to odpowiednie dla rodzaju włosów)

Błąd: Olejowanie mokrych włosów może nie być odpowiednie dla wszystkich typów włosów, szczególnie niskoporowatych. Jak unikać: Stosuj olejowanie na sucho lub mokro w zależności od porowatości swoich włosów. Włosy niskoporowate lepiej reagują na olejowanie na sucho, podczas gdy wysokoporowate na mokro.

Zaniedbywanie skóry głowy

Błąd: Skupianie się tylko na długości włosów i pomijanie skóry głowy może ograniczyć korzyści olejowania. Jak unikać: Delikatnie wmasuj olej w skórę głowy, aby poprawić jej kondycję i stymulować porost włosów.

Brak regularności

Błąd: Nieregularne olejowanie włosów nie przyniesie długotrwałych efektów. Jak unikać: Wprowadź olejowanie do swojej regularnej rutyny pielęgnacyjnej. Dla najlepszych efektów olejuj włosy 1-2 razy w tygodniu, dostosowując częstotliwość do potrzeb swoich włosów.

Przestrzeganie tych wskazówek pomoże Ci uniknąć najczęstszych błędów podczas olejowania włosów i cieszyć się zdrowymi, lśniącymi włosami.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium