czy twoje kosmetyki mogą powodować alergie

Czy Twoje kosmetyki mogą powodować alergie?

Reakcja alergiczna na kosmetyki może zdarzyć się każdemu z nas. Najczęściej występuje po testach nowych preparatów do makijażu lub pielęgnacji. Pojawiający się świąd i zaczerwienienie skóry po użyciu danego produktu, to pierwsze objawy reakcji alergicznej. Czy można tego uniknąć? Jakie substancje omijać w składach kosmetyków? Ten artykuł odpowie na te często zadawane pytania. Czytając go, dowiesz się, czy istnieją produkty, których można bezpiecznie używać, bez obawy przed wystąpieniem alergii.

Jak objawia się alergia na kosmetyki?

Przyczyny występowania alergii zależą od wielu czynników. Podatność na nią może być powodowana zarówno przez te genetyczne, jak i środowiskowe. Najczęstszą reakcją na spotkanie skóry ze składnikiem wywołującym alergie jest wystąpienie zaczerwienienia, świądu, rumienia, wysypki lub nadmiernej suchości. Takie objawy uczulenia pojawiają się krótko po użyciu danego preparatu i występują w miejscu jego nałożenia. W przypadku makijażu i stosowanej pielęgnacji twarzy mogą to być np. powieki, policzki lub szyja. Rzadziej zdarza się ogólna reakcja alergiczna.
Jak postępować w przypadku wystąpienia delikatnej reakcji alergicznej?

  1. Zaprzestać używania danego kosmetyku.
  2. Odpowiednio pielęgnować miejsce wystąpienia reakcji alergicznej za pomocą delikatnych, sprawdzonych przez siebie łagodzących kosmetyków.

Czy Twoje kosmetyki mogą uczulać?

Czy zwracasz uwagę na skład Twoich kosmetyków? Jest to podstawą do wyeliminowania substancji, które potencjalnie mogą powodować reakcje alergiczne. Poniżej znajdziesz listę najczęściej występujących alergenów, w produktach do makijażu i pielęgnacji.

  • Substancje konserwujące tj. formaldehyd, który można spotkać w tuszach do rzęs, lakierach, szamponach, odżywkach i mydłach. Może powodować kontaktowe zapalenie skóry oraz działać trądzikotwórczo. W niektórych krajach zostało zabronione jego stosowanie. Kolejną substancją są parabeny, które można znaleźć np. w kremach nawilżających.
  • Substancje zapachowe, które zawiera wiele kosmetyków. Stanowią one częste źródło reakcji alergicznych. Osoby ze skłonnością do nich powinny wybierać te bezzapachowe.
  • Sztuczne barwniki
  • Metale tj. dwutlenek tytanu, złoto, srebro.

Naturalne kosmetyki, a reakcje alergiczne

Na rynku są coraz powszechniej spotykane naturalne kosmetyki. Mitem jest, że nie powodują one reakcji alergicznych. W takich kosmetykach można również spotkać substancje, które mogą wywołać różnego rodzaju uczulenia. Najczęściej są nimi produkty zawierające propolis, mleczko pszczele oraz olejki eteryczne. Mimo, że nie można nazwać kosmetyków naturalnych w pełni bezpiecznymi, to nie zawierają one wielu dodatkowych substancji chemicznych oraz mają krótsze składy. Dzięki czemu można szybciej przeanalizować, które mają mniejszy potencjał alergiczny.

Kosmetyki hipoalergiczne – bezpieczeństwo

Czy kosmetyki hipoalergiczne też mogą uczulać? Pomimo zakupu takiego produktu, mogą pojawić się reakcje alergiczne. Produkty tego typu powinny zawierać składniki, które są odpowiednie dla skóry wrażliwej i podatnej na reakcje alergiczne. Mimo że nie zawierają one typowych alergenów, takich jak substancje zapachowe, barwniki czy konserwanty, które często są źródłem problemów dla osób podatnych na uczulenia. Jednak nawet w przypadku kosmetyków hipoalergicznych warto zachować ostrożność i w razie reakcji alergicznych dokładnie zbadać etykietę, aby zidentyfikować składniki, które mogą być przyczyną problemów skórnych. Ważne jest rozpoznanie, który składnik jest tym uczulającym i całkowite wyeliminowanie go.

Kosmetyki do makijażu i pielęgnacyjne, naturalne oraz hipoalergiczne – wszystkie mogą wywoływać reakcje alergiczne. Najważniejsze jest zwracanie uwagi na to, co znajduję się w składzie danego produktu. Jak wiadomo, nie każdy z nas zna się na skomplikowanych nazwach substancji, dlatego do analizy składników można używać specjalnych aplikacji na telefon. Po zeskanowaniu danego produktu pokazują jakość danego składu. Jeżeli jesteś osobą, u której często występują reakcje alergiczne na kosmetyki, taka pomoc powinna być dla Ciebie bezcenna.

Podobne wpisy