samoopalacze - jak je stosować

Samoopalacze – jak je stosować?

Samoopalacze i balsamy brązujące cieszą się w ostatnim czasie rosnącą popularnością. Dzięki tym kosmetykom możemy uzyskać efekt opalenizny, bez narażania naszej skóry na szkodliwe promieniowanie słoneczne. To idealne rozwiązanie dla osób chcących cieszyć się promienną złocistą opalenizną, nie tylko w sezonie wiosenno-letnim ale przez cały rok. Jedyne, o czym musimy pamiętać to odpowiednia technika nakładania samoopalacza na ciało czy twarz. Na rynku kosmetycznym pojawiły się także akcesoria ułatwiające aplikację tego typu kosmetyków. Pozwalają one uniknąć nieestetycznych zacieków i sprawiają, że efekt opalenizny wygląda naturalnie.

Jak stosować samooplacze?

Odpowiednio przygotowana skóra ma kluczowe znaczenie dla uzyskania zadowalającego rezultatu. Niezależnie czy stosujemy samoopalacze do twarzy czy ciała procedura przygotowująca skórę na „ opalanie“ jest taka sama.

  • Wykonujemy peeling ciała 24 godziny przed zabiegiem (np. podczas kąpieli), zwracając szczególną uwagę na łokcie, kolana, kostki i problematyczne suche obszary – można wspomóc się specjalną rękawicą peelingującą lub użyć np. peelingu gruboziarnistego. W przypadku twarzy lepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty.
  • Depilację powinniśmy wykonać co najmniej 48 godzin przed zabiegiem. Pozwala to na zamknięcie porów. W innym przypadku może pojawić się ciemniejsze zabarwienie w porach skórnych.
  • Na 24 godziny przed zabiegiem warto unikać używania mydeł, produktów podwyższających pH skóry oraz produktów o tłustej konsystencji np. na bazie olejków, oliwek. Nadużywając tego typu kosmetyków możemy przesuszyć skórę, lub stworzyć na skórze barierę uniemożliwiającą przyjęcie się opalenizny.
  • Zanim nałożymy samoopalacz upewnijmy się, że skóra jest czysta oraz sucha. Nałożenie balsamu nawilżającego przed samoopalaczem powinno dotyczyć jedynie zalecanych części ciała : kolan, łokci – te miejsca mają tendencję do mocniejszego wchłaniania pigmentu. Niezabezpieczone balsamem mogą wybijać się na tle reszty ciała, co wygląda nieestetycznie i przypomina brudne place.
  • W dniu nakładania samoopalaczy do twarzy nie nakładajmy dodatkowo kremów nawilżających czy makijażu
  • W przypadku ciała podarujmy sobie korzystanie z perfum czy dezodorantów, kosmetyki na bazie alkoholu mogą powodować powstawanie plam.

Jaki samoopalacz wybrać?

To, czym najczęściej kierujemy się wybierając samoopalacze do ciała czy twarzy to odcień, jaki możemy uzyskać po aplikacji produktu. Możemy uzyskać delikatny efekt przyciemnienia skóry, który stopniowo możemy „ budować“ lub pokusić się o użycie preparatu o dużej intensywności i uzyskać efekt głębokiej opalenizny już po pierwszej aplikacji. Dobrze, jeśli wybierając odcień kierujemy się naszym wyjściowym kolorem skóry- stosowanie „ ciemnych“ samoopalaczy na bardzo jasnej skórze nie jest zbyt dobrym pomysłem. Przyciemnienie skóry od razu o kilka tonów z pewnością nie będzie wyglądało naturalnie i estetycznie.

Kolejną kwestią jest konsystencja i formuła preparatów, jakich używamy. Dla osób zaczynających swoją przygodę z produktami samoopalającymi lepszym rozwiązaniem będą np. balsamy lub kremy brązujące( które w mniejszym stopniu przyciemniają skórę). Należy pamiętać,że ten kosmetyk zazwyczaj nadaje skórze lekko żółty odcień, który nie każdemu może przypaść do gustu.

Formułą godną polecenia jest samoopalacz w piance. Osoby początkujące mogą mieć jednak większe trudności z rozprowadzeniem tego kosmetyku. Pomocne w aplikacji tego rodzaju samoopalacza będą specjalne rękawice, które pomogą równomiernie i w miarę szybko rozprowadzić kosmetyk na naszym ciele. Wśród pianek spotkamy się z szerszą gamą kolorystyczną, możemy tutaj przebierać w zależności od oczekiwanych efektów od ciepłych złotych brązów po zimne czekoladowe odcienie.

Samoopalacze do twarzy to najczęściej spraye, które zapewniają równomierne rozpylenie kosmetyku. Mgiełka to formuła delikatniejsza, niż np. krem czy balsam- ciężko przedobrzyć z ilością rozpylonej na twarz mgiełki, możemy pomału budować opaleniznę bez obaw, że po aplikacji powstaną nieestetyczne plamy.

Wraz z rosnącą popularnością produktów brązujących na rynek wkraczają także specjalne linie samoopalaczy dla mężczyzn. Panowie podobno, jak panie coraz częściej sięgają po tego rodzaju kosmetyki, aby nadać skórze bardziej promiennego i zdrowego wyglądu. Samoopalacze dla mężczyzn to produkty, które łączą w sobie produkt opalający z ulubionym zapachem kremu czy balsamu.

Jak długo utrzymuje się opalenizna „z tubki?”

Na czas utrzymywania się opalenizny składa się wiele czynników. Zależy to od m.in. od użytego preparatu, nawilżenia naskórka, fototypu oraz pH skóry. Na efekt opalenizny po aplikacji czekamy od godziny do około 4 godzin. Utrwalenie się efektu następuje w przeciągu 24 godzin , opalenizna zanika najczęściej po ok. 5 dniach. Jeśli chcemy utrzymać efekt opalonej skóry powinniśmy powtarzać aplikację mniej więcej co 3 dni, więc minimum 2 razy w tygodniu.

mgr. kosmetologii Martyna Grzebel

Podobne wpisy