retinol latem czy jest bezpieczny

Retinol latem – czy jest bezpieczny?

Retinol to jedna z najskuteczniejszych i najlepiej przebadanych substancji aktywnych. Przynosi zadowalające efekty pielęgnacyjne, jednak zaadaptowanie skóry do stosowania pochodnych witaminy A może zająć sporo czasu. Najlepiej, kiedy zaczniemy wprowadzać kosmetyki z retinolem jesienią i stopniowo budować tolerancję skóry na ten składnik. By wprowadzić retinoidy do pielęgnacji, najlepiej zacząć stosowanie od niskiego stężenia. W przypadku retinolu, warto zacząć od stężenia nieprzekraczającego 0,5%, natomiast retinaldehyd/retinal na początek sprawdzi się w stężeniu oscylującym w okolicach 0,01-0,05%. Retinol pomimo swoich wielu zalet, których nie da się mu odmówić ma też jedną wadę – może wywoływać podrażnienia, szczególnie pod wpływem promieniowania słonecznego.

Czy w takim razie stosowanie retinolu jest możliwe latem?

Zaprzestanie stosowania retinolu w kosmetykach w okresie wiosenno-letnim może wiązać się z utratą tego, co już wypracowaliśmy przez wcześniejsze miesiące. Proces przyzwyczajania skóry do retinolu będziemy musieli zacząć od nowa.

Stosowanie retinolu w słonecznych miesiącach jest jak najbardziej możliwe, jednak należy pamiętać o kilku zasadach:

  • Produkty z retinolem stosuj wieczorem, kosmetyki działają najmocniej właśnie wtedy, kiedy śpimy.
  • W ciągu dnia rozważmy stosowanie kosmetyków z bakuchiolem.
  • Codziennie stosuj krem z wysokim filtrem- najlepiej SPF50.
  • Zmniejsz stężenie retinolu w kosmetykach lub stosuj je rzadziej np. tylko2-3 razy w tygodniu.
  • Jeśli wybieramy się na urlop i planujemy kąpiele słoneczne warto tymczasowo odstawić kosmetyk z retinolem i zastąpić go np. kosmetykiem zawierającym bakuchiol, o którym wspomniałam już wcześniej. Retinol jest substancją o przedłużonym działaniu więc kilka dni na pewno nie zrujnuje wypracowanych efektów, po powrocie z wakacji możemy wznowić jego stosowanie i dalej cieszyć się efektom, jakie przynosi.

Jeśli dopiero planujemy zacząć przygodę z retinolem- odradzam wprowadzanie kosmetyków dopiero w okresie wiosenno-letnim. Zwiększa to ryzyko podrażnień, mogą pojawić się też nieestetyczne przebarwienia i plamy. Retinol jest substancją fotouczulającą więc należy się z nim obchodzić ostrożnie.

Jakie korzyści zaobserwujemy używając retinoidy?

Retinoidy cieszą się nieustającą popularnością, jako nieliczne substancje stosowane w kosmetyce widocznie wpływają na fizjologię skóry. Retinoidy nieustannie stymulują skórę do produkcji nowych komórek. Przy długotrwałym stosowaniu retinoidów praca skóry jest ustabilizowana i potrafi świetnie radzić sobie z uszkodzeniami skóry, z trądzikiem, z nadprodukcją sebum czy przebarwieniami.

Naskórek poprzez stymulację do produkcji kolagenu i elastyny ulega pogrubieniu. Im grubszą i elastyczną mamy skórę, tym dłużej zachowa młody wygląd.

Ponad to grubsza skóra lepiej zatrzymuje wodę, a jak wiadomo nadmierna ucieczka wody ze skóry powoduje przedwczesne jej starzenie a suchość przyczynia się do pojawienia się zmarszczek.

Pogrubienie skóry z powodzeniem zakamufluje też pojawiający się rumień, mniej widoczne staną się naczynia krwionośne. Pamiętajmy jednak, że skóry wysoko wrażliwe powinny przed zastosowaniem retinoidów zatroszczyć się o barierę hydrolipidową skóry, która w razie podrażnień zachowa się jak osłaniająca ją tarcza.

mgr kosmetologii Martyna Grzebel

Podobne wpisy