resweratrol sposób by spowolnić starzenie

Resweratrol – sposób by spowolnić starzenie

Resweratrol jest substancją organiczną pochodzenia roślinnego, staje się ona coraz bardziej popularna i wzbudza duże zainteresowanie lekarzy, kosmetologów. Jego rosnąca popularność wynika z wyjątkowych właściwości – antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych, uwrażliwiających tkanki na insulinę. Resweratrol wytwarzany jest przez niektóre z roślin w odpowiedzi na czynniki zewnętrzne, które mogą zagrozić strukturze rośliny. Resweratrol w dużych ilościach występuje w orzeszkach ziemnych, w jagodach, w rdeście japońskim oraz skórce ciemnych winogron a więc także w czerwonym winie.

Resweratrol a paradoks francuski
Czym jest paradoks francuski?

Francuzi, mimo wysokiego spożycia tłuszczów, znikomej ilości warzyw w diecie oraz dużej ilości spożywanego alkoholu (wina) rzadziej zapadają na choroby układu krążenia niż reszta Europejczyków. W toku badań wykryto, że to właśnie wino zawierające polifenole – w tym bardzo aktywny biologicznie resweratrol przyczynia się do niskiej zachorowalności na choroby sercowo-naczyniowe. Resweratrol zwiększa aktywność komórkowych enzymów antyoksydacyjnych oraz zwiększa odporność komórek na stres oksydacyjny, stąd duże zainteresowanie tym związkiem przez kosmetologów.

Resweratrol w kosmetykach

Resweratrol jako jeden z najsilniejszych oksydantów znalazł zastosowanie w kosmetykach. Jest jednym z najlepiej przebadanych związków o działaniu wymiatającym wolne rodniki, a więc opóźniającym proces starzenia się skóry.

Zaletami stosowania kosmetyków z dodatkiem resweratrolu są:

  • Większa zdolność do odnowy komórkowej, szybsza regeneracja drobnych uszkodzeń skóry.
  • Aktywacja podziałów komórek skóry. Resweratrol szczególnie polecany jest kobietom w okresie menopauzy, dochodzi wtedy do zwolnienia procesów odnowy komórkowej skóry a w rezultacie naskórek ulega ścieńczeniu, aktywacja podziałów komórek skóry powoduje pogrubienie tej warstwy, a w następstwie ucieczka wody odpowiedzialna za przesuszenie skóry jest utrudniona. Widocznie poprawia się nawilżenie oraz struktura skóry.
  • Działanie zapobiegające powstawaniu nowych zmarszczek oraz zmniejszenie już istniejących. Głównie zmarszczek mimicznych twarzy: zmarszczek wokół oczu (kurzych łapek), bruzdy nosowo-wargowej czy tzw. lwiej zmarszczki. Warto także stosować kosmetyki z resweratrolem na okolice szyi i dekoltu (niestety często zapominamy, że i na tych partiach ciała widoczne są oznaki starzenia skóry).
  • Produkcja kolagenu i elastyny – ujędrnienie i zwiększenie elastyczności skóry.
  • Korzystny wpływ na skórę naczynkową, zwiększona cyrkulacja, redukcja zaczerwienień.
  • Wspomaganie naturalnej ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem UVB.
  • Działanie przeciwzapalne, przyspieszenie procesów gojenia, regeneracji skóry.
  • Rozjaśnianie przebarwień, hamowanie produkcji melaniny, wyrównanie kolorytu skóry.

mgr. kosmetologii Martyna Grzebel

Podobne wpisy