pielęgnacja ust

Pielęgnacja ust

Jeśli nasze wargi są popękane oraz pojawiają się na nich suche odstające skórki to znak, że czas lepiej przyjrzeć się naszej pielęgnacji. Na spierzchniętych wargach pomadki czy inne kolorowe kosmetyki nie będą się dobrze prezentować, makijaż nie będzie nas upiększał a jedynie uwydatni niezbyt estetyczny wygląd ust.

Dlaczego usta szybko ulegają przesuszeniu?

Nasze wargi w przeciwieństwie do skóry twarzy praktycznie pozbawione są gruczołów łojowych, co skutkuje brakiem bariery lipidowej, która chroniłaby je przed czynnikami zewnętrznymi jak np. chłód, gorące suche powietrze czy zbyt niski poziom nawodnienia organizmu.

Jeśli ich kondycja zależy od zewnętrznych czynników oraz od odpowiedniego nawilżenia „ od środka“ to by przywrócić im pożądany zdrowy wygląd także powinniśmy zadziałać dwutorowo. Ważne jest by wypijać przynajmniej 2,5 litra płynów dziennie i nie zapominać o regularnym natłuszczaniu i nawilżaniu ust.

Od czego zacząć pielęgnację?

Żeby przygotować skórę na przyjęcie dobroczynnych składników nawilżających lub natłuszczających powinniśmy zacząć od wykonania peelingu. W drogeriach bez problemu możemy odnaleźć tego typu kosmetyki, ułatwią one nam pozbycie się martwego naskórka. Kolejną zaletą peelingu jest poprawa mikrokrążenia, usta już po samym etapie złuszczania nabiorą ładnego koloru. Możemy także sięgnąć po domowe metody złuszczania – w tej roli sprawdzi się cukier zmieszany z oliwą z oliwek lub płynnym miodem. Miksturą masujemy skórę ust około minuty. Resztki spłukujemy wodą lub zjadamy 😉
Dopiero na tak przygotowaną, gładką skórę ust aplikujemy kosmetyki nawilżające lub natłuszczające.

Czym nawilżać i natłuszczać usta?

Żeby nawilżyć usta sprawdzą się kosmetyki takie jak: pomadki, balsamy czy kremy np. w formie sztyftu. Najlepiej by w swoim składzie zawierały:

  • mocznik,
  • lanolinę,
  • kwas hialuronowy,
  • glicerynę,
  • witaminy A i E

Natłuszczające składniki mają trochę inne działanie , które polega na tworzeniu warstwy okluzyjnej na ustach, co sprawia że są odporne na utratę wody z naskórka. Warto więc stosować kosmetyki z obu grup, tych nawilżających jak i natłuszczających. W grupie tworzącej okluzję sprawdzą się:

  • wazelina,
  • parafina
  • woski,
  • olejki i masła roślinne,
  • maści.

Usta podobnie jak naskórek na całym naszym ciele potrzebuje ochrony przed zewnętrznymi czynnikami, które mogą je podrażnić. Wiatr, mróz, suche powietrze to główni wrogowie naszej skóry. Jeśli osłabiona zostanie bariera naskórkowa i akurat przytrafi się nam osłabienie odporności możemy borykać się z zajadami a nawet opryszczką wargową. W porze letniej nie zapominajmy też o kosmetykach z filtrami UV, usta także wymagają ochrony przeciwsłonecznej.

Warto także zadbać o zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy z grupy B, które w dużej mierze odpowiedzialne są za wygląd i kondycje naszej skóry. Równie ważne, co wartościowe jedzenie jest odpowiednia ilość wypijanej wody, starajmy się tego nie zaniedbywać i wprowadźmy zdrowy nawyk picia wody w ciągu dnia.

Jeśli uda nam się zastosować do powyższych rad nasze usta będą wdzięcznie prezentowały nasze ulubione kolorowe kosmetyki do ust.

mgr kosmetologii Martyna Grzebel

Podobne wpisy