jak wybierać kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi

Jak wybierać kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi?

Temat stosowania filtrów przeciwsłoneczych to temat powracający każdego lata.
Większość z nas zastanawia się, jaki filtr powinniśmy wybrać na wakacje.
Filtry o zróżnicowanych wartościach SPF powinniśmy dostosować do swojego typu skóry oraz jej potrzeb. Trafny wybór kremu z filtrem to recepta na pięknie opaloną skórę bez przebarwień.

Choć temat stosowania filtrów powraca porą letnią, warto jednak na dobre wprowadzić je do naszej całorocznej pielęgnacji. Skóra narażona jest na promieniowanie słoneczne nawet w miesiącach zimowych, a nadmiar promieni UV dla naszej skóry to sposób na dorobienie się nowych zmarszczek i przyspieszone starzenie skóry.

Co oznaczają skróty UVB oraz UVA

 • Promieniowanie UVB – stanowi 5% promieniowania, które dociera do powierzchni ziemi. Najmocniej oddziałuje latem między godziną 10 a 15. Ten rodzaj promieniowania przenika także przez wodę. Promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za powstawanie poparzeń oraz rumienia na naszej skórze, gdy przebywamy na słońcu zbyt długo.
 • Promieniowanie UVA – stanowi 95% promieniowa UV, które dociera do powierzchni ziemi. Jego natężenie jest stałe przez cały rok. Dodatkowo przenika przez chmury, szyby czy okna, co stanowi potwierdzenie tezy, że kremy z filtrem należy stosować cały rok. Wnika do naskórka, docierając jednocześnie do skóry właściwej i niszczy komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Powoduje to szybsze starzenie się skóry, doprowadzając do jej gorszego wyglądu. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest głównym czynnikiem rozwoju nowotworów skóry.

SPF (Sun Protection Factor) jest to współczynnik określający, jak długo możemy przebywać na słońcu. Im wyższa wartość SPF tym dłużej jesteśmy chronieni przed negatywnym działaniem promieni UV. Z angielskiego SPF, czyli Sun Protection Factor mówi nam o tym ile razy mniej promieniowania UVB przenika do naszej skóry po zaaplikowaniu danego produktu. Stosując więc np. SPF 50+, do skóry przedostaje się ponad 50 razy mniej promieniowania UVB niż miałoby to miejsce bez produktu ochronnego.

Rozróżnia się trzy stopnie ochrony:

 • niska ochrona: SPF od 6 do 10,
 • średnia ochrona: SPF od 15 do 25,
 • wysoka ochrona: SPF od 30 do 50.

Kierując się fototypem swojej skóry łatwiej będzie nam dobrać właściwą wartość kosmetyku z SPF.

 • I – celtycki (bardzo jasna cera, często z piegami, jasne blond lub rude włosy, oczy jasne – niebieskie lub zielone – bardzo duża skłonność do oparzeń);
 • II – północnoeuropejski (jasna cera, niekiedy z piegami, włosy od jasnego do ciemnego blondu i rude, oczy niebieskie, zielone, lub piwne, duża skłonność do oparzeń);
 • III – środkowoeuropejski (jasna lub lekko śniada cera, włosy ciemny blond lub jasny brąz, oczy zielone, brązowe, szare lub ciemnoniebieskie, średnia skłonność do oparzeń i stosunkowo łatwe opalanie);
 • IV – południowoeuropejski (lekko lub mocno śniada cera, włosy brązowe lub ciemnobrązowe, oczy piwne, brązowe lub ciemnobrązowe, niska skłonność do oparzeń oraz szybka i długo utrzymująca się opalenizna).

Dominuje zasada, że im niższy fototyp, a co za tym idzie jaśniejszy koloryt skóry, tym wyższa powinna być ochrona przeciwsłoneczna.

Krem do opalania SPF 50 +

Zapewnia bardzo wysoką ochronę przeciwko promieniowaniu ultrafioletowemu. Z powodzeniem może być on stosowany przez osoby zaliczające się do I fototypu, czyli posiadające bardzo jasną karnację, piegi, jasne lub rude trudno się opalające i mające tendencję do poparzeń słonecznych. Do grupy tej zaliczyć możemy także dzieci oraz osoby o skórze naczynkowej, przesuszonej, z dużą ilością znamion oraz piegów.

Krem do opalania SPF 30+

Krem z filtrem do opalania o wysokości 30 SPF to propozycja dla osób zaliczających się do fototypu II, będzie też dobrym wyborem dla wybierających się nad nasze polskie morze.

Krem do opalania SPF 20+

Przeznaczony jest dla osób o fototypie III, u których obserwuje się ciemne włosy (także ciemny blond), piwne, zielone lub brązowe oczy, oliwkowy kolor skóry i dużą odporność na poparzenia słoneczne.

Krem do opalania SPF 10+ i 15+

Krem do opalania 10 i 15 SPF mogą stosować osoby o fototypie IV, czyli z ciemnymi włosami, śniadą karnacją, które opalają się na brązowy, a nawet czekoladowy kolor i nie miewają problemów z poparzeniami słonecznymi.

Ponadto myśląc o wyborze kremu, warto zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj filtrów ochronnych posiada. Wyróżniamy filtry fizyczne, chemiczne oraz mieszane:

 • Filtry chemiczne – pochłaniają energię słoneczną i zmieniają ją w energię cieplną. Filtry chemiczne, aktywują się dopiero w momencie kiedy wnikną w naszą skórę, dlatego należy aplikować je ok 30 min przed ekspozycją na słońce. Powinniśmy reaplikować je mniej więcej co 2-3 godziny, ponieważ cechuje je niska fotostabilność – słońce oraz temperatura działają na ich niekorzyść obniżając ich skuteczność po upływie tego czasu.
 • Filtry fizyczne – nie przepuszczają promieniowania ultrafioletowego, działają na zasadzie „parasola”. Są one uznawane za najbezpieczniejszy rodzaj filtrów dla dzieci, kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Filtry fizyczne to tzw. filtry mineralne produkowane w postaci mikropigmentów. Ich działanie polega na odbijaniu i rozproszeniu promieniowania UV, poprzez wytworzenie tzw. efektu . Głównymi przedstawicielami tej grupy są np. tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Są to filtry fotostabilne, jednak ich wadą jest typowe „bielenie skóry“ oraz konieczność powtórnych aplikacji po kąpieli czy aktywności fizycznej.
 • Filtry mieszane – tworzą połączenie filtrów chemicznych oraz fizycznych.

Jak zatem dobrać najlepszy filtr?

Pojęcie najlepszego uniwersalnego filtru dla wsztstkich nie istnieje, dobierając filtry należy dostosować je do typu posiadanej cery.

Osoby, które mają skłonności do niedoskonałości, nadmiernego trądziku czy łojotoku powinny postawić na nieobciążające formuły. Takimi charakteryzują się kosmetyki z filtrami chemicznymi.

Z kolei posiadacze skór wrażliwych, suchych i delikatnych zdecydowanie lepiej będą czuć się stosując filtry mineralne.

Osoby z tendencją do przebarwień lub posiadacze skór dojrzałych powinny sięgnąć po filtry mieszane.

mgr. kosmetologii Martyna Grzebel

Podobne wpisy