depilacja rozne metody usuwania niechcianych wloskow

Depilacja – różne metody usuwania niechcianych włosków

Jak dobrać najlepszą metodę depilacji dla siebie? Jak dostosować ją do własnych potrzeb?

Depilacja to pojęcie, pod którym kryje się wiele różnych metod na usuwanie owłosienia. Depilacja ma na celu trwale lub długotrwale usunąć owłosienie, stosuje się zarówno metody mechaniczne jak i chemiczne. Powodem rosnącej popularności zabiegów depilacyjnych są względy higieniczne i estetyczne.

Depilacja sięga czasów starożytnych, już wtedy kobiety stosowały różne metody usuwania włosów. Greczynki np. wypalały włoski płomieniem lamp oliwnych, Egipcjanki usuwały włosy za pomocą kamieni, pumeksów, wosku pszczelego, cukru czy ostrych muszli. Współczesna depilacja nieco zaczerpnęła z tych czasów, jednak w dużej mierze ewoluowała i wygląda z goła inaczej. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się też inne, skuteczniejsze metody usuwania niechcianych włosków.

Metody depilacji:

GOLENIE MASZYNKĄ

Ta najpopularniejsza metoda usuwania owłosienia jest najprostszą, najszybszą i najtańszą opcją . Zaletą tej metody, jeśli jest wykonana poprawnie (nigdy nie golimy skóry „na sucho“) jest ekspresowe pozbycie się owłosienia całkowicie bezboleśnie. Wadą tej metody jest krótkotrwały efekt, w zależności od osobistych predyspozycji owłosienie odrasta i konieczne jest jego ponowne usunięcie po 2-4 dniach. Owłosienie usunięte bez cebulek włosowych może sprawiać, że włoski odrosną grubsze i trwalsze co przyczyni się do tego, że będą jeszcze bardziej widoczne. To najczęściej skłania kobiety do poszukiwania innych metod.

DEPILACJA DEPILATOREM

To, co najważniejsze w depilacji tego typu to długość włosków. Powinny być na tyle długie, by depilator miał możliwość usunięcia owłosienia wraz z cebulkami. Poprawnie wykonana depilacja zapewnia nam długotrwałe efekty- mogą odrastać dopiero po paru tygodniach, zazwyczaj cieńsze i delikatniejsze ( efekt wyrywania owłosienia z cebulkami). Ten rodzaj depilacji nie należy jednak do bezbolesnych. Możemy próbować zmniejszyć ból schładzając miejsce poddane depilacji np kostkami lodu, niektóre depilatory posiadają specjalne chłodzące nakładki.

DEPILACJA WOSKIEM (na ciepło)

To depilacja rozgrzanym woskiem naniesionym bezpośrednio na skórę. Ważnym przeciwwskazaniem do tego rodzaju depilacji jest predyspozycja do powstawania żylaków oraz problem z pękającymi naczynkami. Pod wpływem temperatury nakładanego na skórę wosku naczynka rozszerzają się, więc są bardziej narażone na uszkodzenia. Zaletami tego typu depilacji jest powolny odrost włosków- możemy cieszyć się spokojem przez kilka tygodni.

DEPILACJA WOSKIEM (na zimno)

To metoda usuwania włosków przy pomocy rozgrzewanych w dłoniach plastrach. Najważniejsze w tej metodzie jest zdecydowane zerwanie plastra, zaraz po jego nałożeniu ( wygładzamy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, odrywamy „pod włos”).

DEPILACJA KREMEM (chemiczna)

Jest to niewątpliwie jedna z mniej bolesnych metod, po nałożeniu kremu odczekujemy od 5-15 min aby następnie „zdjąć“ rozpuszczone włoski specjalną plastikową szpatułką dołączoną do zestawu. Przed pierwszym tego typu zabiegiem warto przeprowadzić próbę uczuleniową nakładając na mały fragment skóry krem. Jeśli w przeciągu 24 godzin nie wystąpią żadne niepokojące objawy możemy przystąpić do depilacji zaplanowanych obszarów.

DEPILACJA PASTĄ CUKROWĄ

To metoda dedykowana alergikom, osobom zmagającym się z żylakami czy pękającymi naczynkami. Pasta cukrowa odkleja włoski nie drażniąc przy tym naskórka, co zmniejsza ból. Stosowanie pasty cukrowej na zimno eliminuje ryzyko poparzeń i podrażnień skóry. Regularna depilacja tą metodą sprawia, że włoski odrastają słabsze i jaśniejsze. Depilacja pastą cukrową zapewnia spokój na 2-3 tygodnie.

DEPILACJA LASEROWA

To metoda stałego usuwania owłosienia. Oznacza to, że po serii zabiegów niechciane włoski nie powinny już odrastać. Metoda ta polega na niszczeniu cebulek włosa. Zabieg powtórzyć trzeba od 3 do nawet 7 razy. Jest to najbardziej kosztowna metoda, ale jednocześnie najskuteczniejsza, pozwalająca zapomnieć o niechcianym owłosieniu raz na zawsze. Przeciwwskazaniem do zabiegu depilacji może okazać się zbyt jasny kolor włosków i zbyt ciemna skóra. W takim wypadku kosztowny zabieg może okazać się bezskuteczny. Zabieg usuwania włosków laserem jest dość bolesny, stopień bólu zależy od depilowanego miejsca, stosowanego urządzenia czy też indywidualnego progu bólu.

Mamy nadzieję, że artykuł okaże się przydatny w poszukiwaniu najbardziej odpowiedniej metody depilacji, tak aby czytelnicy potrafili dopasować ją do swoich oczekiwań i do własnego rodzaju skóry.

mgr. kosmetologii Martyna Grzebel

Podobne wpisy