Zadbane stopy latem
Nadchodzące lato i wysokie temperatury sprzyjają odkrywaniu naszych stóp. Chętnie zakładamy sandały czy klapki. Jeśli dotychczas nasze stopy nie prezentowały się wyjściowo, warto teraz poświęcić im więcej uwagi i zadbać o ich estetyczny wygląd oraz dobrą kondycję skóry.
Skóra stóp jest dwukrotnie grubsza od skóry na innych częściach ciała. Pozbawiona gruczołów łojowych przy jednoczesnej dużej ilości gruczołów podatna jest na przesuszenie oraz nadmierne rogowacenie. Aby skóra na stopach prezentowała się zdrowo potrzebujemy strategii w 4 krokach:
Krok 1 – Regeneracja
Najlepszym sposobem na zregenerowanie i zmiękczenie naskórka jest kąpiel przy użyciu mieszanki ziół lub z dodatkiem specjalnych zmiękczających soli do kąpieli.
W zależności od problemów możemy użyć innych ziołowych mieszanek.
Nadpotliwość stóp – tymianek, lawenda lub rozmaryn
Odparzenia- mięta, czarny bez
Drobne skaleczenia, otarcia – szałwia, kora dębu, skrzyp polny
Opuchnięte „ciężkie stopy“ – rumianek
Do kąpieli stóp poza ziołami warto dodać zmiękczającą naskórek sól. Jeśli nie mamy akurat drogeryjnej wersji soli, do kąpieli stóp możemy dosypać zwyczajną sól kuchenną.
W drogerii bez problemu kupimy specjalne kryształki, kule musujące lub kosmetyki na bazie soli morskiej, wybór jest naprawdę spory i bez problemu powinniśmy znaleźć zadowalający nas produkt o ulubionym kolorze i zapachu.
Aby przywrócić stopom dobrą kondycję konieczne jest moczenie stóp przynajmniej raz w tygodniu przez około 20 minut.
Krok 2 – Złuszczanie
Regularne złuszczanie obumarłego naskórka to krok, którego nie możemy pominąć. Peeling stóp wygładza oraz przywraca skórze zdrowy wygląd a także poprawia krążenie krwi.
Wybór peelingów, tak jak w przypadku soli do kąpieli jest całkiem spory.
Dość dużą popularnością cieszą się ostatnio skarpetki złuszczające (ich działanie opiera się o złuszczające właściwości mocznika czy kwasów- glikolowego i mlekowego, zawartych w składzie). Jednak jeśli ta forma nam nie odpowiada możemy zaopatrzyć się w standardowe peelingi cukrowe, solne lub produkt z drobinami pumeksu wulkanicznego. Warto rozważyć też zakup dobrego pumeksu czy tarki. Jeżeli nadmiar zgromadzonego na piętach naskórka jest spory, sam peeling może się z nim nie uporać.
Krok 3 – Paznokcie
Paznokcie u stóp obcinamy zawsze na prosto- w ten sposób oszczędzamy sobie bolesnego wrastania paznokci. Płytka po uprzednim namoczeniu delikatnie mięknie, dlatego łatwiej je skrócić. Do wyrównania kształtu przyda się nam pilniczek- szklany lub papierowy. Jeśli nie mamy zbytniej wprawy w wycinaniu skórek, możemy zdecydować się na ich odsunięcie, np. przy pomocy specjalnego patyczka z drzewa różanego lub metalowego radełka. Tak przygotowane paznokcie możemy pomalować lakierem. Na koniec, kiedy lakier już wyschnie warto zaaplikować na paznokcie i skórki wokół kilka kropel olejku lub oliwki.
Krok 4- Nawilżanie i natłuszczanie stóp
To bardzo ważny etap pielęgnacji. Wieczorem przed snem możemy zafundować stopom mocną regenerację np.za pomocą ulubionego oleju-np. ze słodkich migdałów, masła kokosowego lub masła shea. Treściwa tłusta konsystencja kosmetyków niekoniecznie sprawdzi się za dnia, możemy odczuwać związany z tym dyskomfort. W ciągu dnia lepiej zdecydować się na nawilżające lekkie kremy do stóp np. z dodatkiem mocznika lub z kiełkami pszenicy. Dzięki nim poczujemy, że nasze stopy są wypielęgnowane. Kiedy skóra stóp będzie już odpowiednio nawilżona- nie pozostaje nic innego jak założyć ulubione letnie buty i wyeksponować w nich nasze zadbane stopy.
mgr. kosmetologii Martyna Grzebel