samoopalacze - jak je stosować

Samoopalacze i bronzery

Samoopalacze oraz bronzery to kosmetyki, które pozwalają uzyskać szybki efekt ciała muśniętego słońcem bez konieczności długiego wylegiwania się na plaży, niektóre z nich stosowane regularnie dają możliwość budowania efektu opalenizny.

Jeśli nasza skóra reaguje na opalanie poparzeniem a kolor skóry po ekspozycji na słońce jest raczej czerwony, kosmetyki tego rodzaju mogą okazać się wybawieniem. Sprawdzą się także z powodzeniem, gdy chcemy podtrzymać efekt po powrocie z urlopu- dzięki nim możemy cieszyć się opalenizną trochę dłużej.

Warto wspomnieć, że obecne kosmetyki samoopalające mogą być w pełni bezpieczne dla naszej skóry i zawierać naturalne składniki odpowiadające za zmianę koloru skóry.

Najczęściej w składzie samoopalaczy znajduje się DHA – czyli dihydroksyaceton- wchodzi on w chemiczną reakcję z aminokwasami z naszego naskórka. Intensywność opalenizny jest uzależniona od stężenia tego składnika w produkcie kosmetycznym. Opalenizna pojawia się najczęściej w przeciągu kilku godzin po aplikacji.

Inaczej wygląda sytuacja z bronzerami, których zadaniem jest nadanie brązowego lub złotawego odcienia skóry jedynie do pierwszego kontaktu ciała z wodą lub mydłem (produkty wodoodporne). W tym przypadku efekt opalenizny jest natychmiastowy, lecz krótkotrwały. Jest to dobra opcja dla osób „potrzebujących“ opalenizny okazjonalnie.

Innym często pojawiającym się składnikiem w samoopalaczach jest erytruloza – różni się od DHA opóźnionym czasem działania, ten składnik potrzebuje więcej czasu by wywołać efekt opalenizny i nie jest ona tak intensywna, jak w przypadku dihydroksyacetonu. Ma jednak jedną ważną zaletę – nie wywołuje ona specyficznego zapachu po wejściu w reakcję z naszą skórą.

Jak właściwie aplikować produkty samoopalające oraz brązujące?

Wbrew pozorom ma to bardzo duże znaczenie, by efekt był równomierny i skóra wyglądała na estetycznie opaloną. Sam produkt to dopiero połowa sukcesu, aplikacja jest równie ważna.

Przygotowanie skóry do aplikacji:

  • Depilacja ( dłuższe włoski mogą zbierać nadmiar produktu i tworzyć nieestetyczne smugi),
  • Peeling całego ciała (lub partii którą chcemy „opalić”),
  • Nawilżenie skóry – tego typu kosmetyki lubią podkreślać suchość skóry, co może wyglądać niezbyt dobrze. Na kilka dni przed planowanym „ opalaniem“ warto nadrobić braki w pielęgnacji skóry,
  • Aplikację najlepiej przeprowadzić wieczorem po kąpieli. Na osuszoną skórę nakładamy niezbyt dużą ilość produktu, rozcieramy go okrężnymi ruchami (pomocne mogą okazać się specjalne rękawice do aplikacji samoopalaczy, pomagają uniknąć niechcianych plam na rękach, bo to one mają najdłuższy kontakt z większą ilością kosmetyku),
  • Należy pamiętać o dokładnym umyciu dłoni w przypadku gdy nakładamy kosmetyk gołą dłonią, samoopalacz lubi zbierać się między palcami, tworzy to nieestetyczne zacieki,
  • Kolana i łokcie to newralgiczne punkty, zadbajmy by tam znalazła się tylko minimalna ilość produktu,
  • Po aplikacji samoopalacza lepiej odczekać kilka minut aż dobrze się wchłonie,
  • Nie polecam ubierania jasnych ubrań w dniu aplikacji,jeśli pościel jest jasna także warto zabezpieczyć ją ręcznikiem,
  • Resztki samoopalacza warto spłukać rano krótkim prysznicem – wtedy staje się niegroźny dla naszych ubrań).

mgr. kosmetologii Martyna Grzebel

Podobne wpisy