kleszcze pajęczaki które mogą by dla nas niebezpieczne

Kleszcze – pajęczaki, które mogą być dla nas niebezpieczne

Kleszcze występują w okresie wiosenno-letnim. Czas aktywności kleszczy trwa od marca do listopada, chociaż mogą one żerować nawet podczas łagodnej zimy (kiedy temperatura wynosi powyżej 5°C).
Najczęściej spotykamy je blisko ziemi na wysokości ok 1 metra w miejscach zalesionych czyli lasach, parkach, ale nawet na krzewach i domowych trawnikach. Spotykamy je również w ogrodach na roślinach doniczkowych.

Kleszcze doskonale wyczuwają potencjalnego żywiciela – potrafią wyczuć ciepło jego ciała oddalonego od nich nawet do 20 metrów. Często wybierają miejsca na ciele trudno dostępne i niewidoczne. Wybierają obszary wilgotne, ciemne i dobrze ukrwione takie jak: pachwiny, okolice pępka, miejsca w które kleszcze mogą najłatwiej się wkłuć. U dzieci ryzyko ukąszenia jest o tyle większe ponieważ ich skóra jest delikatniejsza i cieńsza co ułatwia wkłucie się pajęczaka w dowolnym miejscu na ciele. Zjawisko to nie jest jednak bolesne, ani nawet wyczuwalne, ponieważ pasożyt wydziela substancję znieczulającą, która skutecznie blokuje ból.

W Polsce najczęściej spotykane są dwa gatunki kleszczy, które są jednocześnie największym zagrożeniem dla człowieka:

  • kleszcz łąkowy – zamieszkuje mokre lub półmokre tereny, bagna, okolice rzek lub jezior; jest często spotykany w wysokiej trawie lub w lasach; kiedyś kleszcz żył tylko we wschodniej części Polski, ale dzięki swoim żywicielom „zawędrował” na południe kraju;
  • kleszcz pospolity – mimo że zamieszkuje głównie tereny wilgotne, cieniste oraz lasy liściaste i mieszane to jest również stałym bywalcem ogródków, parków oraz domów.

Czym możemy zarazić się od kleszczy?

Te małe pajęczaki, przenoszą wiele niebezpiecznych chorób. Najpopularniejszą i najbardziej znaną jest bolerioza oraz kleszczowe zapalenie opon mózgowych.
Borelioza to najbardziej znana choroba wywołana przez bakterie, które dostały się do krwi w wyniku ugryzienia przez kleszcza. Najczęściej objawia się okrągłym, zaczerwienionym rumieniem na skórze. Występują również inne objawy, podobne do tych w przypadku przeziębienia lub grypy: gorączka, bóle mięśni, uderzenia gorąca, dreszcze, bóle brzucha czy chroniczne zmęczenie, które świadczą o tym, że choroba może się rozprzestrzeniać.

Boreliozę leczy się za pomocą antybiotyków, a cały proces może trwać od jednego do kilku miesięcy. Nieleczona choroba może w przyszłości doprowadzić do poważnych i przykrych konsekwencji – drgawek, kłopotów ze wzrokiem, zaburzeń psychicznych, otępienia czy trudności w poruszaniu się. Niekiedy choroba przebiega łagodnie, ale nigdy nie powinniśmy jej lekceważyć, ponieważ jej skutki mogą być widoczne jeszcze przez długi czas.

Inne choroby, którymi możemy się zarazić po ugryzieniu przez kleszcza to:

  • kleszczowe zapalenie opon mózgowych.
  • kleszczowe zapalenie opon mózgowych – początkowo objawia się gorączką, bólem stawów i mięśni, nawracającymi bólami głowy oraz nudnościami i wymiotami, czyli podobnie jak w przypadku grypy czy infekcji wirusowej. Podczas kolejnej fazy może dojść do uszkodzenia układu nerwowego (braki przytomności, omdlenia, drętwienie kończyn), a nawet do zaburzeń na tle psychicznym – nerwica, zmienność nastroju, stany lękowe czy depresja.

Jak możemy się chronić?

Przed kleszczami możemy chronić się na wiele sposobów:

  • unikać chodzenia do lasów, zwłaszcza w okresie wiosennym kiedy kleszczy jest najwięcej,
  • zakładać ubrania okrywające całe ciało, aby kleszcz nie mógł przedostać się na skórę (warto nosić czapki z daszkiem, żeby kleszcz nie zagnieździł się we włosach, skąd trudniej jest go wyjąć),
  • stosować preparaty ochronne (spray, krem itp.),
  • unikać mocnych i słodkich perfum (kleszcze wyczuwają zapachy i dzięki temu lokalizują potencjalnego żywiciela),
  • po powrocie do domu dokładnie sprawdzić ciało i usunąć ewentualne pajęczaki.

Podobne wpisy