jak się pozbyć nadmiaru wody z organizmu

Jak się pozbyć nadmiaru wody z organizmu?

Jakie znaki świadczą o tym, że Twój organizm zgromadził nadwyżkę wody? Jednym z najczęściej odczuwanych objawów są obrzęki pojawiające się na kończynach dolnych w obrębie kostek i łydek. Opuchlizna widoczna jest także na twarzy, szczególnie w okolicach oczu i prezentuje się jako nieestetycznie wyglądające worki pod oczami. Nadmiar wody uwidacznia się również w kończynach górnych w postaci obrzękniętych palców, z których z trudem zdejmuje się biżuterię. Kolejnym objawem, który należy do uciążliwych i niekomfortowych, jest tak zwane uczucie ciężkich nóg i występowanie sztywności stawów. Dodatkowo na ciele może pojawić się widoczny cellulit. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą zauważyć wzrost wagi ciała o kilka kilogramów. Co więcej, osobom cierpiącym na nadmiar wody w organizmie może towarzyszyć ból głowy i dokuczliwe migreny.

Powody zatrzymywania wody w organizmie

Jak zrzucić wodę z organizmu? Jest to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Aby jednak lepiej zrozumieć istotę problemu i sprawnie poradzić sobie z nadmiarem wody, warto poznać przyczyny tego stanu i zrobić wszystko, aby wyeliminować go ze swojej codzienności.

Niedobór wody

Wbrew pozorom częstym powodem zatrzymywania wody w organizmie jest właśnie jej brak. Jeśli w ciągu dnia przyjmujesz zbyt małą ilość płynów, organizm odbiera to jako sygnał ostrzegawczy niedoboru, dlatego stara się za wszelką cenę zachować zapasy wody “na wszelki wypadek”. Woda jest magazynowana w tkankach i ma stanowić zabezpieczenie przed ewentualnym zagrożeniem przez odwodnienie.

Nadmiar soli w codziennej diecie

Kolejnym powodem, który może przyczyniać się do powstawania obrzęków w organizmie, jest niewłaściwa dieta. Jedną z najczęstszych przyczyn jest nadmiar soli, która dodawana jest praktycznie do każdego posiłku, szczególnie często spotykana w żywności przetworzonej, czy tak zwanej “ready to eat”. Niestety bardzo często problem ten dotyczy także osób samodzielnie przygotowujących swoje posiłki. Zbytnie dosalanie, korzystanie z marynat, spożywanie słonych przekąsek, wędzonych mięs i wędlin – to wszystko przyczynia się do gromadzenia się w organizmie nadmiaru soli, a tym samym – wody. Sól powoduje bowiem wiązanie płynu między komórkami budującymi tkanki, co przekłada się na opuchliznę i obrzęki.

Brak ruchu i siedzący tryb życia

Na opuchliznę i obrzęki często narzekają osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, pracują za biurkiem, za kierownicą, a w ich codziennej rutynie brakuje ruchu, nawet w postaci zwykłego spaceru, czy ćwiczeń fizycznych. Niedobór odpowiedniej aktywności przekłada się na zmniejszone krążenie krwi, a to z kolei przyczynia się do zastoju wody w tkankach. Tryb siedzący, szczególnie w warunkach pracy, jak i poza nią, może powodować w opuchliznę nóg, czy kostek. Gdzie jeszcze można “nabawić” się obrzęku? W trakcie podróży samochodem, wielogodzinnych lotów itd.

Problemy hormonalne

Jak usunąć wodę z organizmu, jeśli na co dzień zmagasz się z problemami hormonalnymi? Ta kwestia tyczy się w głównej mierze kobiet, a na zatrzymywanie wody ma duży wpływ ich indywidualny cykl miesiączkowy. Druga faza cyklu charakteryzuje się podwyższonym poziomem estrogenu, który przejawia się chociażby w postaci obrzęku najbardziej odczuwalnym przez kobiety w obrębie biustu. Kwestie hormonalne występują również w momencie zażywania leków, jak np. tabletki antykoncepcyjne.

Ciąża

Ciąża to wyjątkowy stan, w którym gospodarka hormonalna kobiety ulega częstym i diametralnym zmianom. Z tego też względu brakuje równowagi, która pozwalałaby na skuteczne eliminowanie nadmiaru wody w organizmie. Wiele pań boryka się z tym problemem szczególnie na początku ciąży. Jest to jednak naturalne zjawisko, które przy odpowiednim trybie życia, odżywiania i ruchu można utrzymać na odpowiednim poziomie.

Wysoka temperatura otoczenia

Pracując lub przebywając w środowisku narażonym na stałe, wysokie temperatury, może dochodzić do przegrzania organizmu. Aby mógł on się ochłodzić, rozpoczyna się proces pocenia, do którego konieczna jest woda. W tym celu organizm znów rozpoczyna magazynowanie przyjmowanych płynów w tkankach, aby nadrobić ich niedobory i zapobiec ewentualnemu przegrzaniu.

Zbyt duża ilość spożywanego alkoholu

Jak się pozbyć nadmiaru wody z organizmu, kiedy przyczyną jej magazynowania jest alkohol? Regularne picie napojów wysokoprocentowych, szczególnie w nadmiernej ilości, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. To z kolei znacznie ułatwia przenikanie wody do tkanek, czyli zatrzymywanie wody w organizmie. Pijąc alkohol nie można również liczyć na to, iż inne sposoby na eliminację nadmiaru wody przyniosą wyraźny rezultat.

Problemy zdrowotne

Gromadząca się w tkankach woda często jest stanem spowodowanym przez różne problemy zdrowotne, których lista jest stosunkowo długa. Do najczęściej wymienianych chorób można jednak zaliczyć skłonności do zakrzepicy, problemy z niewydolnością serca, choroby nerek, tarczycy i wielu innych narządów mających związek z gospodarką wodną organizmu, czy hormonami. W kwestii hormonów bardzo ważna jest również odpowiednia dawka snu.

Jak radzić sobie z zatrzymaną wodą w organizmie?

Sposobów na usunięcie nadmiernie nagromadzonej w organizmie wody jest sporo, jednak ich zastosowanie często zależy od zdiagnozowanych przyczyn wspomnianego stanu. Jak pozbyć się wody z organizmu – domowe sposoby mogą być przydatne, a zazwyczaj niewiele trzeba, by już po kilku dniach zobaczyć różnicę, spadek wagi i zmniejszone obrzęki.

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Regularne dostarczanie organizmowi wody sprawi, że nie zajdzie potrzeba jej magazynowania. Warto każdego dnia dostarczać swojemu organizmowi średnio dwa litry płynów, aby gospodarka wodna przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Jak obliczyć, ile wody powinno się pić? Średnia ilość przyjmowanych płynów powinna wynieść około dwóch litrów dziennie. W przypadku upałów należy przyjmować nawet w granicach trzech litrów. Warto jednak pamiętać, by wodę pić porcjami, regularnie w ciągu całego dnia. Jest to najlepszy sposób na utrzymanie odpowiedniego nawilżenia, a tym samym zapobieganie powstawania obrzęków i opuchlizny wywołanej magazynowaniem wody w organizmie.

Aktywność fizyczna

W parze z odpowiednim nawodnieniem idzie zwiększona dawka ruchu. Nie można zapominać o regularnych ćwiczeniach fizycznych. Aktywności przyczyni się do poprawy samopoczucia, nastroju, pobudzi krążenie, a tym samym rozszerzy naczynia krwionośne, dzięki czemu nerki będą mogły pracować wydajniej, a nadmiar wody będzie regularnie, skutecznie odprowadzany.

Drenaż limfatyczny

Jednym ze sposobów, który cieszy się uznaniem i zainteresowaniem ze względu na swoją skuteczność, jest drenaż limfatyczny. Jest to forma masażu, która pomaga przyspieszyć krążenie krwi oraz poprawić przepływ limfy, co z kolei zapobiega zatrzymywaniu wody w tkankach. Regularne stosowanie tego rodzaju zabiegu może przynieść naprawdę zadowalające rezultaty.

Właściwa dieta

Przede wszystkim należy wyeliminować produkty solone, ograniczyć sól, a jako alternatywę zastosować zioła. Z ich pomocą każdy posiłek może nabrać innego wymiaru, smakować pysznie, a przy okazji nie wpływać na kondycję gospodarki wodnej organizmu. Istotne jest również ograniczenie lub całkowita rezygnacja z alkoholu.

Herbatki ziołowe i suplementy diety

Niekiedy w walce ze zbyt dużą ilością nagromadzonej wody w tkankach można wspomóc się suplementami diety, które są ogólnie dostępne w aptekach. Warto jednak zawsze skonsultować takie kwestie z lekarzem i nie brać niczego na własną rękę, nie postępując zgodnie z zaleceniami na ulotce i rekomendacjami lekarskimi. Spośród dostępnych produktów uwagę zwraca między innymi Thermo Shape HYDRO OFF, czyli preparat sprzyjający utracie masy ciała. Pomaga on także pozbyć się nadmiaru wody podskórnej. Warto również sięgnąć po naturalne ziołowe herbatki i napary, które wykazują działanie moczopędne, a tym samym pomagają regulować bilans wodny w ciele. Do najczęściej stosowanych należą herbatki z pietruszki, skrzypu polnego, czy pokrzywy.

Metody stosowane przez sportowców i kulturystów

Pozbywanie się wody z organizmu przed zawodami jest jedną z tych czynności, która rutynowo towarzyszy szczególnie kulturystom. Stosują oni zazwyczaj dosyć ekstremalne metody eliminowania nadmiaru wody, dzięki czemu mięśnie są bardziej wyraziste i dobrze prezentują się na pokazach. Do tych sposobów należy bardzo duży wysiłek fizyczny powodujący pocenie, stosowanie środków przeczyszczających, lewatyw, korzystanie z sauny, ograniczenia przyjmowanych płynów i spożywanych kalorii. Niestety metody te są bardzo niebezpieczne, wyniszczające dla organizmu i przy tym mogą skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Jak pozbyć się wody z organizmu – kulturystyka nie jest dobrym przykładem stosowanych metod dla osób, które na co dzień nie mają z nią nic wspólnego. Nie należy korzystać z wymienionych ekstremalnych metod, gdyż ich skutkiem mogą być omdlenia, problemy emocjonalne, odwodnienie, a w najgorszym razie zawał i śmierć. Zdecydowanie należy stosować sposoby sprawdzone, bezpieczne, a zarazem skuteczne.

Brak rezultatów – co dalej?

Zdarza się, iż stosowanie wyżej wymienionych sposobów nie przekłada się na odpowiednią regulację poziomu wody w organizmie. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, konieczna jest wizyta u swojego lekarza. Należy dokładnie opisać występujące objawy, przedstawić sposoby, jakie się do tej pory stosowało oraz opisać swój aktualny stan zdrowia. Problemy z gospodarką wodną mogą mieć znacznie głębsze, zdrowotne przyczyny, które należy wykluczyć za pomocą zleconych badań. Dopiero postawiona diagnoza może pomóc w doborze najbardziej odpowiednich sposobów działania, które zazwyczaj wiążą się z właściwym leczeniem i zastosowaniem środków farmakologicznych.

Podobne wpisy