grzybica-paznokci

Grzybica paznokci

Grzybica paznokci (onychomikoza) to dość często występująca choroba dermatologiczna o charakterze zakaźnym, atakująca płytkę paznokcia zarówno u rąk, jak i stóp. Przy czym u stóp dotyczy najczęściej palucha oraz piątego palca. Jej rozwojowi sprzyja wilgotne, ciepłe i ciemne środowisko. Grzybica częściej atakuje osoby starsze, chorują na nią częściej mężczyźni niż kobiety. Szacuje się, że około 10 % społeczeństwa mierzy się z tym problemem.

Grzybicę płytki paznokciowej najczęściej wywołują dermatofity, rzadziej drożdżaki a sporadycznie grzyby pleśniowe. Zmiany grzybicze na paznokciach stanowią spory problem estetyczny, ale nie tylko. Późna reakcja na tą przebiegłą chorobę może uprzykrzyć nam życie nawet na kilka miesięcy (wynika to najczęściej z bagatelizowania wczesnych objawów, co umożliwia grzybicy rozprzestrzenianie się na kolejne paznokcie). Na długość leczenia pośredni wpływ mamy my sami, dlatego tak ważna jest szybka interwencja w momencie rozpoznania pierwszych objawów, a są nimi:

 • odkształcenia paznokcia,
 • zmiany przerostowe lub zanikowe (zgrubienia, pofałdowania, wgłębienia w płytce paznokcia),
 • zmiana zabarwienia paznokcia (białawe, mleczno- żółte, żółtawo- brunatne a nawet czarne),
 • kruchość i łamliwość,
 • złuszczanie płytki,
 • w przypadku zaawansowanej grzybicy może towarzyszyć ból oraz zapalenie okolicznych wałów paznokciowych (skóry wokół zmienionego chorobowo paznokcia).

Czynniki ryzyka zakażenia grzybicą:

 • nieprawidłowa higiena osobista,
 • uszkodzenia mechaniczne płytki paznokciowej (sprzyja temu noszenie zbyt ciasnego obuwia a także uprawianie niektórych sportów),
 • dzielenie narzędzi kosmetycznych takich jak np.. cążki, obcinacz do paznokci czy pumeks z osobą zarażoną,
 • noszenie obuwia i skarpetek z tworzyw sztucznych, niezapewniających odpowiedniej wentylacji,
 • niedokładne osuszanie stóp po kąpieli (powinniśmy szczególnie osuszyć przestrzenie miedzy palcami, ponieważ rozwój grzybicy może mieć swój początek na skórze, a dopiero później objąć płytkę paznokci),
 • nie zachowanie środków ostrożności np. na basenie podczas korzystania ze wspólnej szatni, wspólnych brodzików,
 • nieprawidłowe obcinanie paznokci (paznokci nie można obcinać zbyt krótko, paznokci u stóp nigdy nie powinniśmy obcinać na okrągło!),
 • słaba higiena, brak dezynfekcji w obiektach wypożyczających specjalistyczne obuwie np. obuwie narciarskie, łyżwy, buty do kręgli,

Bardziej narażone na zakażenie są osoby chorujące na cukrzycę ; z osłabionym systemem immunologicznym; przyjmujące niektóre leki, w szczególności antybiotyki oraz sterydy a także osoby po przebytej chemioterapii.

Grzybica – leczenie

Niewielkie, pojedyncze zmiany na paznokciach można z powodzeniem leczyć samodzielnie przy pomocy dostępnych w aptekach oraz drogeriach preparatów . Trzeba jednak pamiętać, że leczenie grzybicy wymaga od chorego dużej cierpliwości i systematyczności, ponieważ na efekty trzeba czasami poczekać nawet parę miesięcy. Szczególnie długotrwałe może okazać się leczenie grzybicy paznokci u stóp, ze względu na ich powolny wzrost i słabsze ukrwienie.

Z preparatów dostępnych bez recepty w aptekach i drogeriach możemy wybierać między maściami, kremami, lakierami oraz sprayami. Preparaty te zawierają substancje grzybobójcze takie, jak cyklopiroks, amorolfina, mikonazol.

Jeśli jednak samodzielna terapia nie przynosi oczekiwanych efektów, lub zmiany obejmują więcej paznokci warto skontaktować się z lekarzem dermatologiem, który dobierze najbardziej korzystną i skuteczną formę leczenia grzybicy.

Martyna Grzebel
mgr. Kosmetologii

Podobne wpisy